logo

ONLINE PORADŇA

Chceli by ste vedieť viac o genetických testoch, výžive, alebo výživových doplnkoch?
Neviete sa rozhodnúť, ktorý produkt z ponuky vitálnych húb, alebo bylinných zmesí tradičnej čínskej medicíny by bol pre Vás vhodný?
Opýtajte sa.

Poradňa sa týka len produktov a služieb z našej ponuky.
Nemôžeme poskytovať poradenstvo týkajúce sa výrobkov a služieb iných firiem, s ktorými nemáme skúsenosti.
Zápcha
06.03.2023 15:29
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom zápchy. Nemám nadváhu ( 49kg/výška 1,60m) stravujem sa normálne. Snažím sa prijímať aj vlákninu aj dostatočne piť no neustále mám problém s vyprázdňovaním. Pocit nutkania je, ale ide to veľmi ťažko. Trochu začal problém s vonkajšími hemoroidmi. Možno by pomohlo niečo na prečistenie čriev/detoxikáciu.
Ďakujem.

Dobrý deň,

v prípade problému so zápchou odporúčam obmedziť konzumáciu polotovarov a priemyselne spracovaných potravín.
Racionálna strava ktorá má zabezpečiť správne fungovanie tráviaceho traktu musí obsahovať čerstvé nespracované potraviny s množstvom ovocia, zeleniny, orechov, semienok a klíčených potravín, ktoré obsahujú vysoké množstvo prospešných enzýmov, vitamínov, minerálov a vlákniny. Pre správnu peristaltiku čriev je vláknina nevyhnutná (min 25-35 g/deň)
Dôležitý je aj dostatočný príjem tekutín, t.j. 1,5 – 2l čistej nesladenej vody/deň.

Podporné účinky v prevencii zápchy majú napr. slivky, ďatle, figy, marhule, broskyne. Peristaltiku čriev podporuje aj odvar z ľanových semienok, ktorý zároveň regeneruje črevnú sliznicu. Odvar pripravíte päťminútovým varením 1 polievkovej lyžice ľanových semienok na pol litra vody.

Pri zápche môže pomôcť užívanie probiotík a fermentovaných potravín. Pre podporu črevnej peristaltiky je dôležitý pohyb.

Pozor na konzumáciu kávy. U väčšiny ľudí pôsobí ako preháňadlo, ale u niekoho môže naopak spôsobovať zápchu.

Z produktov tradičnej čínskej medicíny sa v prípade zápchy so suchou stolicou odporúča 091 Run Chang Wan. Bylinná zmes pôsobí na úpravu konzistencie stolice a zároveň na úpravu črevnej peristaltiky.

Z pohľadu tradičnej čínskej medicíny môže mať zápcha množstvo príčin, ktoré by bolo vhodné zistiť podrobnou TČM diagnostikou. Na základe osobnej konzultácie a TČM diagnostiky by Vám mohla byť odporúčaná aj individuálna bylinná zmes v podobe odvaru.

Ak by ste mali záujem o osobnú konzultáciu je možné sa objednať.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Batoľatá
06.03.2023 08:00
Potrebovala by som niečo pre kojenca od 3m.na posilnenie imunity

Dobrý deň,

pre posilnenie imunity kojenca vo veku 3 mesiacov je najlepšie dojčenie. V tomto období nie je potrebné zaraďovať do stravy dieťata žiadne príkrmy, ani bylinky. Materské mlieko obsahuje všetky dôležité živiny pre vývoj imunitného systému dieťaťa. Dôležité je v tomto období zloženie stravy matky, čo znamená že je potrebné konzumovať dostatočné množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov. Odporúčam do stravy dojčiacej matky zaradiť napríklad čerstvé lisované šťavy, nezabúdať na orechy a semienka. Čo sa týka ovocia a zeleniny odporúčam druhy ktoré sa prirodzene vyskytujú v našich zemepisných šírkach, ideálne zo záhrady, alebo od pestovateľa v bio kvalite. Dôležitý je aj dostatočný príjem omega-3 mastných kyselín. Zdrojom omega-3 mastných kyselín sú napr. tučné ryby, konopné, ľanové alebo chia semienka. Omega-3 mastné kyseliny sú potrebné pre správny vývoj nervovej sústavy dieťaťa.

Pre doplnenie pitného režimu u detí je vhodná kojenecká voda.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

rosacea
15.02.2023 16:31
aký produkt z tcm je vhodný na rosaceu

Dobrý deň,

v prípade rosacei sú odporúčané individuálne bylinné receptúry ktoré sú navrhnuté na základe konkrétnych prejavov ochorenia. Odporúčam Vám konzultáciu u terapeuta tradičnej čínskej medicíny. Ak by ste mali záujem o konzultáciu na našom pracovisku môžete sa objednať  prostredníctvom kontaktného formulára, mailom, alebo telefonicky. 

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Pretrvávajúca choroba
15.02.2023 12:30
Dobry den. Chcela by som Vás poprosit o radu pri dlho pretevávajucom kašli, nadche a upchatom nose. Mala som problémy s dutinami, kedy to došlo do štádia že sa mi hnis tlačil cez oči. Predpísané antibiotiká zabrali len na určity čas, a znova začínam kychat a kašlat, a znova začínam mat problém s upchatym nosom. Alergik nie som, a tento stav preteváva už od novembra. Celkovo som v zime viac uzimená a mám problém sa zohriat.

Dakujem velmi pekne za Vašu radu.

Dobrý deň,

v prípade opakujúcich sa infekcií horných dýchacích ciest a pri opakujúcich sa problémoch s dutinami by som Vám odporúčala bylinný produkt 067 Xiao Chai Hu Wan - Míľnik na rázcestí Táto bylinná zmes pomáha organizmu v boji s nedoliečenými infekciami. Zároveň by som Vám odporúčala podporiť imunitný systém extraktom z medicinálnej huby Cordyceps. Táto huba je odporúčaná pre posilnenie a zahriatie organizmu. Osvedčila sa ako podporná terapia pri ochoreniach dýchacích ciest (kašeľ, dušnosť, zahlienenie, chronická bronchitída).

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Stres
06.02.2023 15:52
Dobrý deň vedeli by ste mi prosím poradiť mám problém s častým močenim a myslím že to je psychosomatickeho pôvodu úplne mi tvrdne brucho mechúr keď som v strese a začnem sa hneď potiť ďakujem veľmi pekne

Dobrý deň,

pre Vami popisované príznaky by mohla byť vhodná bylinná zmes 061 Voľnosť slobodného pútnika , alebo 063 Ukľudnenie znesvárených. Zmes 061 Voľnosť slobodného pútnika je svojim zložením vhodnejšia pre ženy, 063 Ukľudnenie znesvárených je vhodnejšia pre mužov. Tieto bylinné receptúry sú odporúčané pri nasledujúcich príznakoch: zvýšená frekvencia močenia, ktorá je vyvolaná stresom, časté močenie s malým množstvom moču, často môže byť prítomné napätie, alebo nepohoda v oblasti brucha, hrudníka,  podráždenosť, neprimeraný hnev, alebo melanchólia, zmeny nálad, PMS... Typická je závislosť príznakov na emóciách. 

Pre vylúčenie vážnejších zdravotných problémov je vhodná aj konzultácia s lekárom.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Zahlienené priedušky
01.02.2023 14:01
Dobrý deň, mám už asi rok zahlienené priedušky a hrdlo, kašlem stále a kvôli tomu nepracujem a nespím vôbec dobre, nakoľko má prebúdza kašeľ. Viete mi poradiť čo s tým? Nie som očkovaná na COVID 19. Ďakujem.

Dobrý deň,

v prípade ak sa jedná o chronický kašeľ s bielym hlienom môžete vyskúšať produkt 035 Spev malej zvonkohry

Ak sa jedná o chronický kašeľ s vykašliavaním žltých hlienov, ktoré sú obvykle husté a vykašliavanie je obtiažne, v tomto prípade by mohol byť nápomocný prípravok 031 Vôňa borovicového hája.

Pre podporu imunitného systému by som Vám odporúčala extrakt z huby REISHI. Obsahuje beta-glukány a ďalšie biologicky aktívne látky aktivujúce bunky imunitného systému. Je odporúčaná v prípade chronických bronchitíd, astmy, ale aj na podporu rekonvalescencie po prekonaní COVID-19. Pre podporu imunity tiež odporúčam vitamín-D, zinok, selén, vitamín C.

Dôležitá je aj úprava stravy. Vhodné je obmedziť mlieko a mliečne výrobky, sladkosti, ťažké tučné alebo vyprážané jedlá. 

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Klebsiella pneumoniae a Enterococcus faecalis
30.01.2023 20:26
Dobrý deň, vedeli by ste mi prosím odporúčať nejaky pripravok na baktérie Klebsiella pneumoniae a Enterococcus faecalis ktoré sa nachádzajú v a v okolí pošvy a spôsobujú pálenie. Ďakujem.

Dobrý deň,

v prípade pocitov pálenia by som Vám odporúčala produkt 014 Horcový elixír. Obsahuje výťažky bylín s protizápalovým (antibakteriálnym, antivírusovým a antimykotickým) účinkom.  Zmes môžete kombinovať s prípravkom 057 - Prehradenie toku žltej rieky Obsahuje byliny s dezinfekčným účinkom doplnené o harmonizačné byliny prospešné pre podporu ženského organizmu. Zmesi je potrebné užívať v odporúčaných dávkach, aby boli účinné. 

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Porada
12.01.2023 13:55
Prosim vás čo by ste doporučili na migrenu z nedostatku krvi a okrem toho žena v prechode. Dostava inač akupunktúru..Ďakujem vopred za radu, s pozdravom

Dobrý deň, ďakujem za otázku.

Predpokladám, že dôvod bolesti hlavy z nedostatku krvi bol diagnostikovaný terapeutom tradičnej čínskej medicíny. Napriek tomu stručne zhrniem ako sa prejavuje bolesť hlavy (Tou Tong) z nedostatku krvi (Xue Xu) z pohľadu tradičnej čínskej medicíny. Bolesť hlavy je symetrická, tupá, bez pocitu na zvracanie. Môže sa zlepšovať ľahkým masírovaním, alebo tlakom. Bolesť hlavy sa často zhoršuje mentálnou činnosťou (čítanie, štúdium, práca na počítači...). Pri takom type bolesti hlavy tradičná čínska medicína obvykle odporúča bylinnú zmes Bu Gan Tang Jia Jian v podobe bylinného odvaru, ktorá je modifikovaná na mieru klientovi. Táto zmes nie je dostupná vo forme wan, len vo forme odvaru na základe osobnej konzultácie a TČM diagnostiky.

Z ponuky výživových doplnkov vo forme wan pre doplnenie krvi by bola vhodná bylinná zmes 161 Si Wu Wan - Pilulka štyroch šľachtičien. Obsahuje bylinky ktoré tvoria základ vyššie spomínanej zmesi Bu Gan Tang.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Dávkovanie
15.12.2022 11:40
Dobrý deň prajem, môžete mi prosím poradiť ideálne dávkovanie produktu TCM spadnutie kameňa zo srdca? Viem, že na krabičke je dávkovanie napísané, ale radšej sa ešte spýtam. Možno máte iné skúsenosti. Je to pre mňa ako dospelú osobu vážiacu cca 58 kg.

Ďakujem krásne za pomoc a pohľad

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Odporúčam začať užívať tablety podľa uvedeného dávkovania na etikete. Ak budete s účinkom spokojná dávkovanie by som nemenila. Môžete však skúsiť užiť aj nižšiu dávku (napr. 3 tablety 3x denne) a sledujte si účinok. Ak budete pociťovať účinok aj v tomto  prípade, stačí Vám nižšia dávka.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Kožné ochorenie
14.12.2022 11:10
Dobrý deň,syn 14r,má nejaké ochorenie na brade,ložisko je výrazne červené, okraje boli najprv mokvave, teraz sú suché, supinate, je to veľmi svrbive..na koznom nám Dr.povedali že plesnove ochorenie, no žiadne maste mu nepomáhajú.. chcela by som poradiť nejaký liek ,z čínskej medicíny, nakoľko s nou mam dobre skúsenosti.

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. V prípade záujmu o riešenie problému tradičnou čínskou medicínou by bola najvhodnejšia osobná konzultácia u terapeuta tradičnej čínskej medicíny. 

Z dostupných bylinných prípravkov v prípade Vami popisovaných kožných problémov (ložisko je výrazne červené, okraje boli najprv mokvavé, teraz sú suché, šupinaté, je to veľmi svrbivé) môžete skúsiť prípravok 113 XIAO FENG WAN - Vánok hodvábneho vejára   

Dôležitá je aj úprava stravy. Snažiť sa minimalizovať príjem sladkostí, dráždivých a výrazne korenených jedál. Snažiť sa konzumovať veľa zeleniny kvôli obsahu vitamínov, minerálov a množstva biologicky aktívnych látok. Zelenina zároveň obsahuje menšie množstvo cukrov v porovnaní s ovocím. V prípade plesňových ochorení je dôležité znižovať príjem cukrov.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Strana 1 / 3
Za účelom prispôsobenia obsahu a reklám, analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.