β-glukány a ich pozitívne účinky

Huby a ich liečivé účinky boli využívané už v dávnej minulosti a to hlavne v krajinách juhovýchodnej Ázie. Patrili a dodnes patria do systému Čínskej a Japonskej farmakoterapie. Medzi huby ktoré boli najčastejšie využívané v prevencii, alebo podpornej liečbe patrila napríklad Shiitake - Húževnatec jedlý (Lentinus edodes) s potvrdenou účinnou látkou lentinan, grifolan z Grifola frondosa (Maitake) a veľmi populárny pleuran izolovaný z hlivy ustricovitej (Pleurotus ostreatus).

Huby sa stali predmetom záujmu vedeckých štúdií aj v posledných rokoch, kedy boli skúmané a v mnohých smeroch potvrdené ich priaznivé účinky na zdravie človeka. Zároveň bolo dokázané, že za týmito aktivitami sa ukrýva látka nazývaná   β-glukán.  

Jedná sa o polysacharidy s dlhým reťazcom, ktorých jediným štrukturálnym komponentom je glukóza, ktorá je v reťazci viazaná väzbami v pozíciách 1, 3. alebo 1,6. Menšie postranné reťazce sa rozvetvujú z hlavného reťazca polysacharidu. Tvoria časti rozpustnej aj nerozpustnej zložky vlákniny. Vyznačujú sa širokou škálou účinkov.  Majú schopnosť zvyšovať obranyschopnosť organizmu tým, že dokážu pozitívne ovplyvňovať nešpecifickú  imunitu. Glukány sú tak veľmi cennými pomocníkmi v prevencii a pri podpornej liečbe mnohých bakteriálnych, vírusových a mykotických ochorení. Glukány sú skúmané aj v súvislosti s protinádorovými účinkami. Štúdie prebiehajú hlavne v krajinách východnej Ázie a Japonsku kde sú huby tradične využívané ako liečebný prostriedok. 

V posledných rokoch sú intenzívne skúmané aj ich účinky na hladinu cholesterolu a inzulínovú odozvu.  Okrem už vyššie spomínaných účinkov majú aj funkciu antioxidačnú, dokážu nás chrániť pred škodlivým žiarením, pomáhajú pri hojení kožných poranení. 

V súčasnosti je problém zníženej  imunity veľmi častým javom. Do značnej mieri k tomu prispieva nezdravý spôsob života, nedostatok pohybu, na živiny chudobná strava, stres, znečistené životné prostredie a podobne. 

Literatúra:

CHOVANCOVÁ, A., ŠTURDÍK, E.: Vplyv beta-glukánov na imunitný systém človeka. In Nova Biotechnologica V-1. 2005, s. 105-121.

VALÍČEK P.: Houby a jejich léčivé účinky. Start. 2011. ISBN 978-80-86231-54-9.

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.