ZDRAVIE

Zdravé oči a výživa
28.05.2019

Zdravé oči a výživa

Už naše babičky vravievali „ Jedzte mrkvu, budete mať dobrý zrak“. A mali pravdu. Karotenoidy chránia zrak pred škodlivým slnečným UV žiarením a voľnými radikálmi.

Goji pre krásu a vitalitu
21.05.2019

Goji pre krásu a vitalitu

Plody Kustovnice čínskej (Lycium chinense), čínsky Gou Qi Zi, tiež známej pod názvom Goji sú u nás stále populárnejšie a sú bežne dostupné predovšetkým v obchodoch so zdravou výživou.

Kurkuma nielen v kuchyni
13.04.2019

Kurkuma nielen v kuchyni

Tradične sa využíva najmä v gastronómii, ale má svoje nezastupiteľné miesto v ajurvéde a čínskej medicíne. Stále väčšiu pozornosť jej venuje moderná veda.

Zlatá medaila pre Spinergo Manager
28.03.2019

Zlatá medaila pre Spinergo Manager

Stolička SPINERGO MANAGER získala nadnárodné ocenenie v oblasti zdravého sedenia: Złoty Medal 2019 na Medzinárodnej výstave nábytku Meble Polska- International Trade Fair of Furniture POZNAN, POLAND.

Klíčenie semien – ako na to?
28.02.2019

Klíčenie semien – ako na to?

Výhodou klíčenia je ľahšia straviteľnosť a výrazné navýšenie množstva živín pozitívne ovplyvňujúcich naše zdravie.

Trápi vás osteoporóza? Ako jej predchádzať?
18.02.2019

Trápi vás osteoporóza? Ako jej predchádzať?

Osteoporózou nazývame ochorenie ktoré sa vyznačuje znížením kostnej denzity. To znamená, že sa zmenšuje hustota kostnej hmoty.

Zdravé sedenie na stoličkách SPINERGO
24.01.2019

Zdravé sedenie na stoličkách SPINERGO

Zdravotné stoličky Spinergo sú špeciálne vyvinuté pre zdravé sedenie. Odlišujú od tradičných stoličiek ich špeciálnymi sedadlami, ktoré sa môžu pohybovať vo VŠETKÝCH smeroch. Patentovaný a klinicky testovaný Move & Stop systém umožňuje zážitok z dynamického sedenia, ktorý neustále posilňuje chrbtové aj brušné svaly.

Helicobacter pylori
29.11.2018

Helicobacter pylori

Helicobacter pylori je baktéria napádajúca žalúdočnú sliznicu človeka. Prevalencia výskytu sa odhaduje na 60 - 70 %. Prírodným pomocníkom pri liečbe a prevencii infekcie je popri cesnaku, brokolici, probiotikách je Chioska Masticha.

β-glukány a ich pozitívne účinky
16.03.2018

β-glukány a ich pozitívne účinky

Huby a ich liečivé účinky boli využívané už v dávnej minulosti a to hlavne v krajinách juhovýchodnej Ázie. Patrili a dodnes patria do systému Čínskej a Japonskej farmakoterapie. Medzi huby ktoré boli najčastejšie využívané v prevencii, alebo podpornej liečbe patrila napríklad Shiitake - Húževnatec jedlý (Lentinus edodes) s potvrdenou účinnou látkou lentinan, grifolan z Grifola frondosa (Maitake) a veľmi populárny pleuran izolovaný z hlivy ustricovitej (Pleurotus ostreatus). Huby sa stali predmetom záujmu vedeckých štúdií aj v posledných rokoch, kedy boli skúmané a v mnohých smeroch potvrdené ich priaznivé účinky na zdravie človeka. Zároveň bolo dokázané, že za týmito aktivitami sa ukrýva látka nazývaná   β-glukán.   β-glukány sú polysacharidy nachádzajúce sa v prírode v zdrojoch ako obilné zrná, kvasinky, huby, baktérie a riasy. Jedná sa o polysacharidy s dlhým reťazcom, ktorých jediným štrukturálnym komponentom je glukóza, ktorá je v reťazci viazaná väzbami v pozíciách 1, 3. alebo 1,6. Menšie postranné reťazce sa rozvetvujú z hlavného reťazca polysacharidu. Tvoria časti rozpustnej aj nerozpustnej zložky vlákniny. Vyznačujú sa širokou škálou účinkov.  Majú schopnosť zvyšovať obranyschopnosť organizmu tým, že dokážu pozitívne ovplyvňovať nešpecifickú  imunitu. Glukány sú tak veľmi cennými pomocníkmi v prevencii a pri podpornej liečbe mnohých bakteriálnych, vírusových a mykotických ochorení. Glukány sú skúmané aj v súvislosti s protinádorovými účinkami. Štúdie prebiehajú hlavne v krajinách východnej Ázie a Japonsku kde sú huby tradične využívané ako liečebný prostriedok.  V posledných rokoch sú intenzívne skúmané aj ich účinky na hladinu cholesterolu a inzulínovú odozvu.  Okrem už vyššie spomínaných účinkov majú aj funkciu antioxidačnú, dokážu nás chrániť pred škodlivým žiarením, pomáhajú pri hojení kožných poranení.  V súčasnosti je problém zníženej  imunity veľmi častým javom. Do značnej mieri k tomu prispieva nezdravý spôsob života, nedostatok pohybu, na živiny chudobná strava, stres, znečistené životné prostredie a podobne.  Literatúra: CHOVANCOVÁ, A., ŠTURDÍK, E.: Vplyv beta-glukánov na imunitný systém človeka. In Nova Biotechnologica V-1. 2005, s. 105-121. VALÍČEK P.: Houby a jejich léčivé účinky. Start. 2011. ISBN 978-80-86231-54-9.

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.