Bylinky tradičnej čínskej medicíny I.

Cítite sa unavený, roztržitý a trpíte nespavosťou? Viete ktoré liečivky odporúča tradičná čínska medicína pre zmiernenie uvedených ťažkostí?

 

Tradičná čínska medicína používa presné receptúry obsahujúce množstvo bylín a ďalších liečiviek nápomocných pri zvládaní mnohých zdravotných problémov. Receptúry sú odporúčané na základe veľmi presnej diagnostiky.

Medzi liečivky využívané pri problémoch s nespavosťou a unavenej psychike patria napríklad Jujuba čínska (Ziziphus jujuba) a drevokazná huba Reishi (Ganoderma lucidum).

 

Jujuba patrí do skupiny tzv. Yang Xin An Shen Yao (rastliny vyživujúce srdce a ukľudňujúce ducha). 

Jedná sa o opadavý strom vysoký 3 – 8 metrov rastúci v subtropickom pásme. Pôvodne pochádza z Číny, odkiaľ sa rozšíril do Strednej a Prednej Ázie, Stredomoria a tiež na americký a austrálsky kontinent. Plody sú kôstkovice známe tiež ako „čínske“ ďatle, ktoré sú často využívané aj v čínskej kuchyni.

V čínskej fytoterapii sa využívajú plody aj semená.

Jujuba sa odporúča pri fyzickom vyčerpaní, únave, asténii, nespavosti, vysokom krvnom tlaku a podvýžive. Má tonifikačné účinky a pôsobí v prevencii stárnutia.

Odporúča sa denná dávka 3 – 12 plodov, ktoré je možné rozdrviť spolu so semenami a pripraviť si odvar.

Plody obsahujú kyselinu oleanovú, linolenovú, palmitovú, betulinovú, ursolovú, flavonoidy (spinosin, rutin, swertisin), provitamín A, vitamín B2 a vitamín C.

Jujuba je súčasťou mnohých bylinných zmesí bežne využívaných v tradičnej čínskej medicíne.

 

Reishi je drevokaznou hubou, ktorá pochádza z Ázie. Patrí do obrovskej čeľade, ktorá zahrňa viac ako 210 rôznych druhov.

Najčastejšie ju nájdeme na listnatých stromoch, ako sú duby a buky.

Vo voľnej prírode sa Reishi vyskytuje už len veľmi málo, ale pretože je to huba po ktorej je veľký dopyt je pestovaná aj komerčne vo veľkých objemoch v pestovateľských sadbách.

Reishi využívali a dodnes využívajú obyvatelia juhovýchodnej Ázie k liečeniu mnohých zdravotných ťažkostí. Vďaka svojim účinkom dostala meno „Božská huba nesmrteľnosti“. O jej účinkoch a vplyvu na zdravie človeka existuje množstvo historických údajov.

Reishi sa vyznačuje imunomodulačnými účinkami. Obsahuje množstvo biologicky aktívnych zlúčenín, β-glukány, steoly, alkaloidy, triterpenoidy (kyselinu ganoderovú, ganoderenovú, lucidenovú).Obsahuje tiež mastné kyseliny (palmitovú, linolénovú, olejovú, minerálne látky ako zinok, mangán, germánium, vitamíny skupiny B, vitamín E a C.

Z pohľadu tradičnej čínskej medicíny vyživuje krv a srdce, doplňuje Qi, ukľudňuje psychiku a podporuje imunitný systém.

Odporúča sa pri riešení problémov s nespavosťou, nechutenstvom, únavou, duševnej nepohode, astme, nedostatočnosti Qi, Xue a oslabenom trávení.

V modernej medicíne sa testuje v súvislosti s protinádorovými účinkami. Odporúča sa v období rekonvalescencie a pri neurózach.

Pre jej tonifikačné účinky a schopnosť pozitívne ovplyvňovať schopnosť lepšie znášať vysoké nadmorské výšky ju hojne využívajú šerpovia v Himalájach.


 

Použitá literatúra:

prof. Ing. Pavel Valíček DrSc.: Léčivé rostliny Číny a Vietnamu (j-z) 2.díl. Nakladatelství Start Benešov / rok 2010 / ISBN: 978-80-86231-52-5.

prof. Ing. Pavel Valíček DrSc.: Houby a jejich léčivé účinky. Nakladatelství Start Benešov / rok 2011 / ISBN: 978-80-86231-54-9.

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.