Shitake

Stručný popis

Shiitake (Lentinula edodes, húževnatec jedlý) patrí do skupiny drevokazných húb. Je možné ju nájsť  na kmeňoch, pňoch, polenách a pestovať aj v domácich podmienkach. V prírode tiež rastie  na tomto substráte, hlavne na listnáčoch. V našich končinách huba nerastie. Shiitake má šupinatý, svetlo až tmavo hnedý klobúk, ktorý má priemer cca 5–12 cm a je na približne 3–5 cm vysokom hlúbiku. Dužina Shiitake má pevnú konzistenciu a silnú vôňu. To z nej robí ideálnu prísadu do pokrmov, hlavne tých ázijských, kde je huba doma aj vo voľnej prírode.

Ázijské krajiny sú tiež najväčšími producentami Shiitake. Pestovanie a následne  využívanie tejto huby k liečebným účelom má v Ázii, hlavne v Číne a Japonsku dlhú, doslova tisícročnú tradíciu. Japonské spisy z roku 199 n. l. popisujú ako Kyusuyovia - japonský kmeň, priniesli  Shiitake ako dar pre japonského cisára. V historických spisoch tradičnej čínskej medicíny je o Shiitake taktiež mnoho zmienok a je tu označovaná ako elixír života. Texty z doby dynastie Sung (960−1127) dokonca hovoria o počiatkoch kultivovania a cielenom pestovaní tejto huby. V roku 1313 vznikol ďalší text, ktorý ďalej špecifikuje techniku kultivácie. Text bol spísaný Wang Chengom. V súčasnosti je huba komerčne pestovaná po celom svete. Pre náš svet bola prvý krát popísaná a zaradená do systému v roku 1877  M. J. Berkeleyom, ktorý ju pomenoval Agaricus edodes. Toto meno Shiitake vydržalo až do roku 1976, kedy ju D. Pegler priradil do rodu Lentinula.

 

Zdravotné tvrdenia o hubách a bylinách nám zakazuje legislatíva EÚ. Viac informácií o hubách a bylinných zmesiach nájdete na webe,napríklad na tcmencyklopedie.cz.

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.