Vo voľnej prírode sa Reishi vyskytuje už len veľmi zriedkavo, ale pretože je to huba po ktorej je veľký dopyt, je pestovaná vo veľkom objeme aj komerčne.

Stručný popis

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokôrovka lesklá, Ling zhi, „božská huba nesmrteľnosti“) je drevokaznou hubou, ktorá pochádza z Ázie. Patrí do obrovskej čeľade lesklokôrovitých, ktorá zahrňuje viac ako 210 rôznych druhov lesklokôroviek. Klobúk Reishi je polkruhovitý, alebo vejárovitý. Typické preň je, že je lesklý a pôsobí, ako by bol nalakovaný. Od tohto faktu je taktiež odvodené jej české/slovenské meno. Reishi rastie hlavne na poranených živých, alebo odumretých stromoch a ich pňoch. Najčastejšie ju nájdeme na listnatých stromoch, ako sú duby a buky.

Vo voľnej  prírode sa Reishi vyskytuje už len veľmi málo, ale pretože je to huba, po ktorej je veľký dopyt, je pestovaná vo veľkom objeme aj komerčne v pestovateľských sadbách. Kultivovanie a umelé pestovanie huby sa datuje do obdobia okolo roku 1970. Pre takéto pestovanie je nutné nájsť vhodný substrát, aby si huba zachovávala svoje zloženie a bola zdrojom biologicky aktívnych látok, ktoré pomáhajú nášmu organizmu. To sa podarilo, takže aj v pestovateľských sadbách vypestované huby sú plnohodnotnou náhradou tých voľne  rastúcich. Vďaka tomu je tiež možné využiť aj jednotlivé vývojové štádia Reishi, tj. zrelé huby, mycélia, spóry atď. V každom štádiu môže mať totiž huba trochu iné zloženie t,j. niektorých zložiek viac a iných menej.  Aj keď pred viac ako 2000 rokmi nebolo známe zloženie Reishi, využívali ju obyvatelia Ázie k liečeniu mnohých zdravotných ťažkostí. Vďaka svojim účinkom dostala vtedy meno huba nesmrteľnosti. O jej účinkoch a vplyvu na zdravie človeka a jej využití existuje množstvo historických prameňov.

Reishi je spomínaná aj v „herbári“ Shen Nong Ben Cao Jing, ktorý je datovaný do doby vládnutia východnej dynastie Han, tj. do obdobia 25−220 n. l. Táto kniha bola pribežne  aktualizovaná a doplňovaná tak, že do seba inkorporovala ďalšie objavené možnosti využitia Reishi. Písomné zmienky týkajúce sa Reishi sú samozrejme k nájdeniu aj v ďalších textoch, napr. Ben Cao Gang Mu. „Západný“ svet „objavil“ Reishi až v roku 1781, kedy bola popísaná Williamom Curtisom. Súčasná medicína však hubu stále do značnej miery prehliada a ignoruje. Ale aj to sa postupne mení a od cca 60. rokov 20. storočia sa vykonáva mnoho pokusov, výskumov aj klinických štúdií, ktoré potvrdzujú to, čo poznali ľudia už pred tisícmi rokmi. Odhalila sa schopnosť Reishi modulovať aktivitu imunitného systému, zabíjať rakovinové bunky, pôsobiť proti rozvoju civilizačných chorôb atď.

 

Zdravotné tvrdenia o hubách a bylinách nám zakazuje legislatíva EÚ. Viac informácií o hubách a bylinných zmesiach nájdete na webe, napríklad na tcmencyklopedie.cz.

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.