Polyporus

Polyporus (Polyporus umbellatus, Grifola umbellatus, Zhu Ling, trúdnik klobúčkatý) patrí medzi drevokazné huby, ktoré môžeme nájsť na bázach zdravých listnatých stromov, ale tiež na poranených, alebo mŕtvych stromoch a pňoch.

 

Iné názvy:

slovensky – trúdnik klobúčkatý

česky - choroš oříš

čínsky - zhu ling

latinsky - Polyporus umbellatus

 

Stručný popis

Polyporus (Polyporus umbellatus, Grifola umbellatus, Zhu Ling, trúdnik klobúčkatý) patrí medzi drevokazné huby, ktoré môžeme nájsť na bázach zdravých listnatých stromov, ale tiež na poranených alebo mŕtvych stromoch a pňoch. Najčastejšie napadá duby, hraby a buky. Plodnica Polyporusu vyrastá z hlúbika, ktorý odstupuje od stromu a vetví sa na ďalšie „malé hubové nôžky“. Na nich sú potom drobné, pravidelné a dovnútra  stočené  klobúčiky vytvárajúce akýsi trs. Vďaka tomu môže mať celá plodnica aj viac ako 50 cm v prieme

Polyporus rastie v miernom pásme, tj. v Severnej Amerike, Európe aj Ázii. Je možné ho nájsť napríklad  v Polabí, v južných Čechách, na Morave atď. Dopyt po hube je vysoký, takže sa pestuje aj komerčne. Vedecky zdokumentovaný bol Polyporus v roku 1801, kedy ho Ch. H. Persoon nazval Bolletus umbellatus. Až v roku 1821 bol Polyporus zaradený do rodu Polyporus švédskym mykológom E. M. Friesom. Polyporus bol však známy už dlho predtým hlavne v Ázii, kde sú o ňom zmienky už pred 2500 rokmi. V tej dobe bol využívaný ako liečivo, čo je popísané aj  v spisoch pochádzajúcich z obdoba dynastie Han aj  „herbároch“ (ShenNongBenCaoJing, ZhongHuaBenCao, BenCao Gang Mu). Vtedy bol  využívaný pri opuchoch, odvodňovaní, ale tiež proti hnačkám a pod.

Tieto účinky boli potvrdené aj vďaka modernej vede pri mnohých  štúdiách a pokusoch.

 

Zdravotné tvrdenia o hubách a bylinách nám zakazuje legislatíva EÚ. Viac informácií o hubách a bylinných zmesiach nájdete na webe, napríklad na tcmencyklopedie.cz.

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.