Polyporus

Polyporus (Trúdnik klobúčkatý) patrí medzi drevokazné huby, ktoré môžeme nájsť na bázach zdravých listnatých stromov, ale tiež na poranených, alebo mŕtvych stromoch a pňoch.

 

Stručný popis

Polyporus (Polyporus umbellatus, Grifola umbellatus, Zhu Ling, trúdnik klobúčkatý) patrí medzi drevokazné huby, ktoré môžeme nájsť na bázach zdravých listnatých stromov, ale tiež na poranených alebo mŕtvych stromoch a pňoch. Najčastejšie napadá duby, hraby a buky. Plodnica Polyporusu vyrastá z hlúbika, ktorý odstupuje od stromu a vetví sa na ďalšie „malé hubové nôžky“. Na nich sú potom drobné, pravidelné a dovnútra  stočené  klobúčiky vytvárajúce akýsi trs. Vďaka tomu môže mať celá plodnica aj viac ako 50 cm v prieme

Polyporus rastie v miernom pásme, tj. v Severnej Amerike, Európe aj Ázii. Je možné ho nájsť napríklad  v Polabí, v južných Čechách, na Morave atď. Dopyt po hube je vysoký, takže sa pestuje aj komerčne. Vedecky zdokumentovaný bol Polyporus v roku 1801, kedy ho Ch. H. Persoon nazval Bolletus umbellatus. Až v roku 1821 bol Polyporus zaradený do rodu Polyporus švédskym mykológom E. M. Friesom. Polyporus bol však známy už dlho predtým hlavne v Ázii, kde sú o ňom zmienky už pred 2500 rokmi. V tej dobe bol využívaný ako liečivo, čo je popísané aj  v spisoch pochádzajúcich z obdoba dynastie Han aj  „herbároch“ (ShenNongBenCaoJing, ZhongHuaBenCao, BenCao Gang Mu). Vtedy bol  využívaný pri opuchoch, odvodňovaní, ale tiež proti hnačkám a pod.

Tieto účinky boli potvrdené aj vďaka modernej vede pri mnohých  štúdiách a pokusoch.

 

Zdravotné tvrdenia o hubách a bylinách nám zakazuje legislatíva EÚ. Viac informácií o hubách a bylinných zmesiach nájdete na webe, napríklad na tcmencyklopedie.cz.

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.