Hericium

Hericium je huba jedlá a veľmi chutná. Má svoje miesto v gastronómii ázijských národov. Nie je však len potravinou, ale hlavne liečivkou, ktorá je využívaná hlavne v tradičných medicínach v Ázii.

Stručný popis

Hericium erinaceus (korálovec ježovitý)

Hericium získal svoj český a anglický názov podľa tvaru plodnice. Tá totiž pripomína morský korál, alebo leviu hrivu. Plodnice sú veľké cca 7–15 cm, môžu však byť aj omnoho väčšie a to až 40 cm. Plodnice sú kopovité, na dolnej strane „rozštiepené“ s prevismi, ktoré sú podobné ostňom. Hericium rastie na kmeňoch poranených listnatých stromov a na pňoch hlavne v oblastiach na severnej pologuli. Môžeme ho nájsť v Európe, Ázii aj Severnej Amerike.

Hericium je huba jedlá a veľmi chutná. Má svoje miesto v gastronómii ázijských národov. Nie je však len potravinou, ale hlavne liečivkou, ktorá je využívaná hlavne v tradičných medicínach v Ázii, teda aj v tej čínskej. Ale poznali ju aj Indiáni zo Severnej Ameriky. Existujú dôkazy, že v podobe prášku ju nosili stále pri sebe a využívali jej liečivé účinky pri ošetrovaní otvorených rán a to hlavne k dezinfekcii a zástave krvácania. K „vedeckému“ zdokumentovaniu huby došlo až v 18. storočí. Postarali sa o to dvaja mykológovia.  Prvým bol Francúz J. B. F. Bulliard, ktorý mu dal meno  Hydnum erinaceus. Svoje súčasné meno dostal Hericium od Ch. H. Persoona  v roku 1797.

Znalosti o liečivých účinkoch huby sa rýchle rozšírili,  preto začala byť huba skúmaná vedecky. Existuje mnoho štúdií a pokusov, ktoré potvrdzujú účinnosť Hericia. Tým vzrástol aj dopyt po ňom a tým začal byť aj komerčne pestovaný.

 

Zdravotné tvrdenia o hubách a bylinách nám zakazuje legislatíva EÚ. Viac informácií o hubách a bylinných zmesiach nájdete na webe, napríklad na tcmencyklopedie.cz.

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.