Coriolus

Coriolus (Coriolus versicolor, Trametes versicolor, trúdnikovec pestrý, čínsky Yun Zhi) je drevokazná huba a nie je jedlá.

 

Stručný popis

Coriolus (Coriolus versicolor) je drevokazná nejedlá huba. Coriolus rastie po celý rok. Môžeme ho nájsť  prevažne na živých poranených aj odumretých kmeňoch, alebo pňoch listnáčov v miernom podnebnom páse Ázie, Severnej Ameriky a Európy. Plodnice huby majú vejárovitý tvar a vytvára trsy, ktoré sú strechovite usporiadané. Klobúk samotný má priemer cca 2−8 cm. Sú preň typické béžové pásy na hnedom, alebo šedom podklade. Povrch klobúka pôsobí zamatovo.

Coriolus je dobre známy už z dôb dávno minulých. V ucelených textoch z roku1368 n.l., teda z obdobia starej Číny a dynastie Ming je zaznamenané, že Coriolus sa využíval k poslineniu zdravia, fyzického aj duševného a k posilneniu energie Qi. Coriolus je v tradičnej čínskej medicíne stále používaný ako „liečivka“. Pre „vedecký“ svet bol objavený až v 60.−70. rokoch 20. storočia. Vtedy bol vďaka japonskému vedcovi extrahovaný z Coriolusu polysacharid s označením PKS u ktorého sa skoro preukázali imunostimulačné účinky. Ďalšie pokusy potom potvrdili, že PKS má aj protinádorové účinky. V Japonsku sa okolo roku 1980 dostal do praxe a je pridávaný k štandardnej protinádorovej liečbe. Podobne  je na tom Kórea, kde sa Coriolus podáva až 70 % pacientov s rakovinou.  Od 90. rokov 20. storočia bolo a je vykonávané veľké množstvo klinických štúdií, ktoré potvrdzujú účinnosť Coriolu.

 

Zdravotné tvrdenia o hubách a bylinách nám zakazuje legislatíva EÚ. Viac informácií o hubách a bylinných zmesiach nájdete na webe, napríklad na tcmencyklopedie.cz.

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.