Coriolus

Coriolus (Coriolus versicolor, Trametes versicolor, trúdnikovec pestrý, Turkey Tail Mushroom, čínsky Yun Zhi, japonsky Kawaratake) je drevokazná huba a nie je jedlá.

Iné názvy:

slovensky – trúdnikovec pestrý

česky - outkovka pestrá

čínsky - yun zhi

latinsky - Coriolus versicolor

japonsky - kawaratake

 

Stručný popis

Coriolus (Coriolus versicolor, Trametes versicolor, trúdnikovec pestrý, Turkey Tail Mushroom, čínsky Yun Zhi, japonsky Kawaratake) je drevokazná nejedlá huba. Coriolus rastie po celý rok. Môžeme ho nájsť  prevažne na živých poranených aj odumretých kmeňoch, alebo pňoch listnáčov v miernom podnebnom páse Ázie, Severnej Ameriky a Európy. Plodnice huby majú vejárovitý tvar a vytvára trsy, ktoré sú strechovite usporiadané. Klobúk samotný má priemer cca 2−8 cm. Sú preň typické béžové pásy na hnedom, alebo šedom podklade. Povrch klobúka pôsobí zamatovo.

Coriolus je dobre známy už z dôb dávno minulých. V ucelených textoch z roku1368 n.l., teda z obdobia starej Číny a dynastie Ming je zaznamenané, že Coriolus sa využíval k poslineniu zdravia, fyzického aj duševného a k posilneniu energie Qi. Coriolus je v tradičnej čínskej medicíne stále používaný ako „liečivka“. Pre „vedecký“ svet bol objavený až v 60.−70. rokoch 20. storočia. Vtedy bol vďaka japonskému vedcovi extrahovaný z Coriolusu polysacharid s označením PKS u ktorého sa skoro preukázali imunostimulačné účinky. Ďalšie pokusy potom potvrdili, že PKS má aj protinádorové účinky. V Japonsku sa okolo roku 1980 dostal do praxe a je pridávaný k štandardnej protinádorovej liečbe. Podobne  je na tom Kórea, kde sa Coriolus podáva až 70 % pacientov s rakovinou.  Od 90. rokov 20. storočia bolo a je vykonávané veľké množstvo klinických štúdií, ktoré potvrdzujú účinnosť Coriolu.

 

Zdravotné tvrdenia o hubách a bylinách nám zakazuje legislatíva EÚ. Viac informácií o hubách a bylinných zmesiach nájdete na webe, napríklad na tcmencyklopedie.cz.

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.