Cordyceps

Svetovo preslávený produkt vyskytujúci sa na vysokohorských planinách Číny a Tibetu je vyhľadávaný pre svoj jedinečný účinok na zvýšenie imunity, zlepšenie pľúcnych funkcií a potenciu.

Stručný popis

Cordyceps (Cordyceps sinensis) je známy pod viacerými menami. Sú nimi napr. Dong Chong Xia Cao (húsenica čínska, v angličtine caterpillar mushroom, Ophiocordyceps sinensis a iné).  Patrí do rodu húb Cordyceps, kde sa radia aj ďalšie druhy ako sú C. militaris, C. liangshamensis, C. gunnii atď. (V dnešnej dobe je známych približne 700 druhov húb z rodu Cordyceps). Jedná sa o vreckovýtrusnú jedlú parazitickú hubu. Jej výtrusy sa zachytia na povrchu húsenice motýľa Thitarodes armoriacanus. Húsenica je doslova hubou nakazená a pre svoje ďalšie vývojové štádium sa zahrabáva do pôdy. Tu je však parazitickou hubou postupne strávená za živa. Cordyceps vyplní celú jej chitínovu schránku svojim skleróciom, ktoré je základom pre zrelú hubu. Tento cyklus, môže trvať až 6 rokov. V poslednom roku v letných mesiacoch huba pomocou produkovaných mykotoxínov húsenicu definitívne usmrtí a z jej hlavy doslova vyrazí hlavičkový útvar, ktorý sa volá stromatum. Stromatá majú červenohnedú farbu a dosahujú veľkosti 8‒10 cm. V týchto útvaroch dochádza k tvorbe spór, ktoré sa opäť uvoľňujú do okolia, aby mohli infikovať ďalšie motýlie larvy.

Cordyceps rastie v nadmorských výškach nad 3500 metrov a to hlavne v horách Tibetu, v čínskych provinciách Sichuan, Yunnan na náhorných plošinách. Huba sa zbiera v období od apríla do augusta. Vo voľnej prírode je ich výskyt už obmedzený.  Počas  posledných 25 rokov poklesol ich výskyt až o 90 %, čo samozrejme zvýšilo jej hodnotu na trhu. V súčasnosti sa huba pestuje aj umelo.  Najkvalitnejšími však stále zostávajú húsenice z Tibetskej náhornej plošiny.  Cena 4 kusov sa môže pohybovať okolo100 USD, 1 ks huby pritom váži približne 0,5 gramu a ten teda stojí cca 21 Eur. Vzhľadom k dopytu a cene sa na trhu môžu objaviť aj iné huby z rodu Cordyceps, napr. militaris, ktoré sú za Cordyceps sinensis (CS) vydávané. Aj keď  majú veľmi podobné účinky, nemôžu húsenicu čínsku nahradiť.  V roku 2001 sa vďaka DNA sekvenovaniu podarilo identifikovať kmeň CS-4 (paecilomyces hepialy), ktorý sa pod týmto označením predáva od roku 2005. CS-4 je považovaný za najúčinnejší kmeň mycelia Cordycepsu, ktorý je pestovaný umelo, tj. na substráte. 

A prečo je Cordyceps tak žiadaný? Je to dané hlavne tým, ako pôsobí na zdravie živočíchov, ľudí nevynímajúc. Účinky Cordycepsu sú s úspechom využívané v tradičnej čínskej a tibetskej medicíne. Dochované starodávne príbehy popisujú, ako pastieri jakov odhalili účinky Cordycepsu. Zvieratá, ktoré mimo trávy spásli aj Cordyceps boli vitálnejšie, silnejšie, zdravšie a taktiež  potentnejšie. To samozrejme presvedčilo pastierov, aby sami túto hubu začali využívať.  Písané historické záznamy, ktoré máme k dispozícii,  pochádzajú  z doby cca 620 n. l. Sú súčasťou čínskych herbárov. Pre západný svet bol Cordyceps „objavený“ až v roku 1726. Vtedy bol na mykologickej konferencii, ktorá sa konala v Paríži predstavený odborníkom. Bol síce vedený v mykologických atlasoch, ale o jeho účinkoch sa nevedelo. To sa zmenilo až o viac než 2 storočia neskôr. V roku 1964 bol Cordyceps zaradený medzi rastlinné liečivá súčasnej čínskej farmakológie.

 

 

Zdravotné tvrdenia o hubách a bylinách nám zakazuje legislatíva EÚ. Viac informácií o hubách a bylinných zmesiach nájdete na webe, napríklad na  tcmencyklopedie.cz.

 

 

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.