Stručný popis

Chaga (Inonotus obliguus, ryšavec šikmý,) patrí medzi drevokazné huby. Je niekoľkoročná a vytvára dva druhy plodníc a to pohlavnú a nepohlavnú. Po napadnutí  stromu vytvorí tmavé, tmavo čierne „rozpukané“ plodnice, v ktorých sa nachádzajú výtrusy. Tieto plodnice môžu  prežívať aj niekoľko rokov . Sú cca 10–35 cm veľké. Neskôr sa zrením huby a odumieraním nakazeného stromu, ktorého kmeňom huba prerástla vytvorí druhý typ plodníc, ktoré obsahujú pohlavné spóry – bazídiospóry. Táto plodnica je väčšia a môže dorásť aj niekoľko metrov. Chaga parazituje hlavne na listnatých stromoch.  Najčastejšie ju nájdeme na brezách z ktorých získava dôležitú zložku betulín, ktorý má širokospektrálne liečebné účinky.

Chaga je rozšírená na severnej pologuli.  Je  veľmi dobre známa v Rusku, kde je aj súčasťou tradičnej ruskej medicíny. Rovnako tak je  známa aj v tradičnej čínskej medicíne.

Huba bola známa už pred cca 4000 rokmi. Využívali ju Mezopotámci, Egypťania, Číňania atď. Chaga je popísaná aj v čínskom „herbári“ Shen Nong Ben Cao Jing. V Rusku a na Sibíri bola využívaná nie len k liečeniu, ale tiež  k šamanským rituálom. Chagu si dopriaval aj cár Vladimír Monomach, alebo Rasputin. Spomína ju aj  Solženicyn vo svojej knihe  Rakovina. Chaga nebola neznáma ani pôvodným obyvateľom Japonska, tj. Ainom. Varili si z nej čaj, ktorý pili pri tráviacich ťažkostiach, bolestiach žalúdka atď. A aj oni využívali prášok zo sušenej huby k náboženským obradom.

Chaga však bola známa aj Indiánom v Severnej  Amerike.

V novodobých dejinách bola Chaga študovaná od roku 1864 J. G. N Dragendorffom v  Petrohrade. Výrazného pokroku v skúmaní húb sa dosiahlo v 20. storočí. Odhalilo sa jej zloženie a začali sa vedecky skúmať jej účinky.

Zdravotné tvrdenia o hubách a bylinách nám zakazuje legislatíva EÚ. Viac informácií o hubách a bylinných zmesiach nájdete na webe, napríklad na tcmencyklopedie.cz.

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.