Agaricus

Stručný popis

Agaricus blazei Murill je huba patriaca medzi šampiňóny, ktorých  domovinou je Južná Amerika. Zbierali ju hlavne obyvatelia vidieka v oblasti Sao Paula pri  dedine Piedade. Túto hubu používali nie len ako potravinu (je veľmi chutná, vonia po mandliach), ale hlavne ako liečebný prostriedok. 

Prvý krát ju popísal mykológ W. A. Murill v roku 1945. Jej predstavenie svetu však prebehlo v roku 1960, kedy Agaricus zaslal T. Furomoto na skúmanie do japonských laboratórií, keďže si všimol ich účinkov. Do botanického systému bola zaradená až v roku 1967 belgickým botanikom Heinemannom. Vďaka odhaleniu jeho zloženia  a pokusom, ktoré sa následne vykonávali bol potvrdený  pozitívny vplyv Agarica na  ľudský organizmus. O hubu začal byť veľký záujem a v súčasnosti sa pestuje komerčne po celom svete. Medzi najväčších  producentov Agarica patria Japonci.

Agaricus patrí  do čeľade Agariaceae. Huba má hnedo-zlatý šupinatý klobúk, ktorý jej dal tiež meno slnečná huba. Klobúk má priemer cca 2–12 cm, podobnej dĺžky je aj noha. U mladých húb je vypuklý, ale s ich starnutím sa narovnáva a jeho konce sa „rozstrapkajú“. Na spodnej strane klobúka môžeme nájsť u mladých húb svetlé a u starších húb čokoládovo hnedé bazídiospóry.

 

Zdravotné tvrdenia o hubách a bylinách nám zakazuje legislatíva EÚ. Viac informácií o hubách a bylinných zmesiach nájdete na webe, napríklad na tcmencyklopedie.cz.

Používaním stránok prevádzkovateľa Genovital s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.