logo

Cytogenetické vyšetrenie – karyotyp

Abnormality karyotypu sú často spojené s poruchami plodnosti. Sprievodnými znakmi genetických príčin pri problémoch s reprodukciou sú často potraty v prvom trimestri tehotenstva alebo neschopnosť donosiť životaschopné dieťa. Z pohľadu cytogenetiky sa môže jednať o prípady kedy jeden z partnerov je nositeľom tzv. vyváženej chromozómovej translokácie...

Cytogenetické vyšetrenie karyotypu

Poskytujeme cytogenetické vyšetrenie karyotypu

Cena vyšetrenia  - 149 €

Materiál: venózna krv - 3-5 ml, odber do skúmaviek Heparín-Líthium

Výsledky môžete očakávať do 2 týždňov

Príjem vzoriek  pondelok, utorok a piatok podľa objednávok minimálne deň vopred!

Upozornenie: pacient v čase odberu nesmie prekonávať infekčné ochorenie a nemal by podstupovať antibiotickú liečbu!

 

Čo zisťuje cytogenetické vyšetrenie?

Cytogenetické vyšetrenie zisťuje odchýlky od normálneho počtu alebo štruktúry chromozómov.

Abnormality karyotypu sú často spojené s výskytom vrodených vývojových ochorení, genetických syndrómov, ale môžu byť spojené aj s poruchami plodnosti. Sprievodnými znakmi genetických príčin pri problémoch s reprodukciou sú často potraty v prvom trimestri tehotenstva, alebo neschopnosť donosiť životaschopné dieťa. Z pohľadu cytogenetiky sa môže jednať o prípady kedy jeden z partnerov je nositeľom tzv. vyváženej chromozómovej translokácie.

Nositeľ takejto genetickej zmeny je fenotypovo zdravý, ale jeho pohlavné bunky - gaméty sú nositeľmi nekompletnej alebo naopak duplicitnej časť genetického materiálu, čo môže mať za následok postihnutie plodu alebo stratu plodnosti. V takýchto prípadoch je odporúčané cytogenetické vyšetrenie karyotypu.

Bližšie informácie ohľadom významu vyšetrenia karyotypu nájdete v našich článkoch 

 


Súvisiace články

Klinefelterov syndróm a mužská neplodnosť Cytogenetické vyšetrenie karyotypu - aké informácie poskytne? Keď sa nedarí otehotnieť - aké môžu byť príčiny? Mužská neplodnosť z pohľadu genetiky
Za účelom prispôsobenia obsahu a reklám, analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.